Як збалансувати воду в басейні | Aquapolis.ua

Для того, щоб вода в басейні була безпечна й приємна для плавання, важливо підтримувати баланс між хімічними елементами, що входять до її складу. При наявності відхилень від норми...

Як збалансувати воду в басейні

Для того, щоб вода в басейні була безпечна й приємна для плавання, важливо підтримувати баланс між хімічними елементами, що входять до її складу. При наявності відхилень від норми, вода може стати каламутною; у ній з'являться водорості, грибки і бактерії. Купатися в таких умовах - означає ризикувати власним здоров'ям.

Навіщо балансувати воду в басейні?

Для захисту води від поширення небезпечних патогенів використовують дезінфікуючу хімію. Найбільш популярні препарати – ті, що містять хлор. За умови правильного застосування з їх допомогою можна запобігти появі каламутності, цвітіння води, зробити її безпечною для відпочиваючих людей.

Однак, сам по собі хлор є токсичним реагентом. Порушення правил його використання може призвести до алергічних реакцій, отруєння та інших негативних наслідків. Тому важливо строго дотримуватися дозування хлоровмісних препаратів, а також регулярно перевіряти їх концентрацію, підтримуючи допустимий рівень - від 0.3 до 0.6 міліграм хлору на літр води.

Як визначити рівень вільного хлору в басейні?

Для початку слід зрозуміти відмінності між вільним і зв'язаним хлором. Перший бореться з забрудненнями, мікробами та водоростями, присутніми у воді. В процесі взаємодії реагенту з даними елементами утворюються побічні продукти дезінфекції - хлораміни, які і є пов'язаним хлором. Вони відповідають за появу різкого запаху води, розвиток алергічних реакцій після плавання. Хлораміни будуть розкладатися на безпечні для здоров'я людини компоненти, якщо в чаші присутня необхідна кількість вільного хлору.

Коли концентрація хлору в басейні перевищена, може постраждати його облицювання – наприклад, лайнер втратить свій колір. Крім того, плавання в таких умовах призведе до подразнення й сухості шкірних покривів, слизових оболонок. А якщо провести тести для визначення інших показників хімічного балансу води, результати будуть некоректними.

У той же час недостатній рівень хлору буде сприяти забрудненню басейну патогенними мікроорганізмами. Щоб запобігти подібній ситуації, важливо регулярно аналізувати склад води. Визначається показник вільного хлору досить просто - за допомогою тест-смужок, таблетованих і крапельних тестерів.

Тестову смужку опускають у воду на 10-15 секунд, після чого індикатор забарвиться і можна буде звірити його колір з таблицею в інструкції, що надається виробником.

Крапельний тестер Kokido K029BU, який ви можете знайти на нашому сайті, також простий у застосуванні. Він складається з двох мензурок з блоками для індикації, а також двох ємностей з реагентами. У мензурки набирають воду з чаші, потім капають туди відповідний реагент. Після збовтування на колірному індикаторі відобразиться рівень кислотно-лужного балансу та рівень хлору або брому у воді.

Таблетковий тестер, як, наприклад, серія тестерів AquaDoctor Test Box Cl/pH, дозволяє отримати більш точні показники хімічного складу води. Для цього в спеціальні мензурки тестера набирають воду з басейну, і розчиняють в ній відповідну таблетку. Це призведе до фарбування рідини в певний колір, значення якого можна дізнатися порівнявши його з колірною шкалою на приладі.

Ще одним способом є використання фотометра AquaDoctor LAB 5 в 1. Електронний прилад аналізує не тільки рівень загального та вільного хлору, а й концентрацію брому, цианурової кислоти, показники лужності та pH. Для цього потрібно зняти захисну кришку, опустити виріб в чашу, щоб вода потрапила в кювет - отвір у верхній частині корпусу. Потім вибрати параметри для перевірки на дисплеї й отримати миттєвий результат.

Контроль рівня активного кисню

Не всі користуються хлоруванням для знезараження води. Дехто віддає перевагу препаратам на основі активного кисню. В такому випадку, концентрація реагенту в басейні не повинна виходити за межі 4.5-8 міліграм на один літр води.

Занадто високий вміст активного кисню в басейні призведе до появи опіків на шкірі при купанні. А якщо речовини буде недостатньо, з'явиться ризик зараження бактеріями або вірусами. Коли кілька днів поспіль стоїть спекотна погода, активний кисень може не впоратися з забрудненнями у відкритому басейні. Ситуацію можна вирішити, здійснивши шокову обробку хлором.

Чому необхідно визначати pH води?

Підтримка хімічного балансу води в басейні має на увазі також контроль рівня pH. Даний показник безпосередньо впливає на ефективність роботи дезінфекційної хімії. Він відображає співвідношення кислот та лугів в чаші, за шкалою від 0 до 14. Чим вище значення, тим більше переважання лужного середовища. Чим значення нижче, тим більше переважання кислотного середовища.

Для комфортного плавання людини вода повинна мати нейтральний pH - в межах від 7.2 до 7.4. Однак, даний показник в басейні не є стабільним. Його може змінити поява водоростей і сміття в чаші, випадання погодних опадів, зміна інших показників хімічного складу.

Рівень pH набагато нижчий норми, небезпечний появою дискомфортних відчуттів на шкірі, сухістю в очах. Крім того, постраждати від корозії може й облицювання чаші, встановлене в ній металеве обладнання.

Коли pH перевищує норму, в воді можна спостерігати появу вапняного осаду. Втрачається прозорість, дезінфектанти гірше справляються з забрудненнями й бактеріями. Після плавання у людини може з'явитися печіння слизових оболонок очей та шкіри.

Визначення жорсткості води

Важливість збалансованої води в басейні важко переоцінити, адже від цього залежать наші відчуття після плавання. Ще одним істотним параметром є кальцієва жорсткість, тобто рівень м'якості й жорсткості води.

Коли м'якість води перевищує норму, плавання в ній залишить на шкірі відчуття слизькості, що досить неприємно. Для встановленого в басейні обладнання також будуть негативні наслідки - запуститься процес корозії. Жорстка вода залишає накип на поверхнях чаші та обладнанні, також вона стає каламутною і матовою. За норму прийнято вважати показник кальцієвої жорсткості в межах від 200 до 400 міліграмів на один літр води.

Вимірювання рівня цианурової кислоти

Цианурова кислота - це гетероциклічна кислота, яка застосовується для захисту хлору від впливу сонячних променів. Кислота виступає в ролі стабілізатора, і запобігає передчасному розкладання реагенту. Якщо її не використовувати, протягом півгодини ультрафіолет знизить вміст вільного хлору в басейні наполовину.

Для того, щоб цианурова кислота правильно працювала, її концентрація повинна знаходитися в межах 30-50 мг на літр води. В іншому випадку, хлор не зможе ефективно справлятися зі своїми завданнями. Саме тому при появі водоростей в чаші з високим рівнем хлору варто, в першу чергу, виміряти концентрацію цього стабілізатора. Якщо показник дуже високий, можна додати в басейн чистої води, тим самим розбавивши цианурову кислоту.

Присутність фосфатів в басейні

Фосфати є солями фосфорних кислот і мають безліч різновидів. Їх присутність в чаші, в першу чергу, може стати причиною появи водоростей, для яких фосфати служать їжею. Бурхливе та неконтрольоване зростання рослинності швидко призведе до зниження прозорості, появи неприємного запаху, навіть за умови регулярного хлорування води. Для запобігання подібної ситуації рекомендується щорічно перевіряти басейн на предмет наявності в ньому фосфатів.

Як збалансувати воду в басейні?

Якщо в ході аналізу хімічного складу води були виявлені які-небудь відхилення від норм, можна впоратися з проблемою за допомогою спеціалізованої хімії. Вибір препарату залежить від конкретного завдання:

  1. корекція кислотно-лужного балансу
  2. нейтралізація надлишкового хлору
  3. зниження жорсткості
  4. видалення металів

 

Для підвищення рівня pH можна скористатися препаратом AquaDoctor pH Plus. Він швидко розчиняється у воді, не залишаючи осаду. Засіб підходить для будь-яких типів чаш, не шкодить здоров'ю людини та навколишньому середовищу. Вже через 12 годин після використання можна проводити повторну перевірку води, й, за необхідності, знову додати в неї препарат. Щоб швидко знизити рівень pH, в чашу вводять AquaDoctor pH Minus, що працює аналогічно.

Якщо виникло питання чим балансувати воду в басейні з надмірною кількістю хлору, рішенням може стати засіб для його нейтралізації AquaDoctor SC Stop Chlor. Цей препарат після додавання в воду швидко в ній розчиняється та нейтралізує небезпечні хлораміни. Крім зв'язаного хлору, з його допомогою можна позбутися й від інших побічних продуктів дезінфекції.

Для зниження жорсткості води застосовують AquaDoctor SM StopMineral. Даний препарат захищає басейн від утворення нальоту вапна, запобігає зміні прозорості води. Якщо в чашу регулярно надходить свіжа вода, обробку засобом рекомендується проводити на постійній основі.

Коли в басейні накопичуються метали - мідь, марганець, залізо та інші, стане в нагоді засіб для їх видалення AquaDoctor SMe StopMetal. Препарат виготовлений в формі рідкого концентрату, тому ним легко користуватися. Після використання можна забути про каламутну воду й іржавий наліт на поверхнях чаші та обладнання

Як часто потрібно балансувати воду в басейні?

Перевіряти хімічний склад води рекомендується щодня, особливо якщо ви є новачком в догляді за басейном. Це дозволить зрозуміти методику роботи з різними реагентами, а також специфіку їх взаємодії між собою.

Між кількома коригуваннями вмісту хімічних препаратів необхідна перерва не менше доби. Так можна точно зрозуміти, чи вступив реагент в силу, і чи потрібно повторне регулювання його концентрації.

Дотримання цих нескладних рекомендацій дозволить завжди підтримувати чистоту й безпеку води у вашому басейні та спростить догляд за ним.